Това е част от месечния бюлетин, който пускам към нашите инвеститори. Правя го публичен защото смятам че ще отговори на много от най-пресиращите въпроси в момента - балон ли е биткойн, късно ли е да се инвестира, ще има ли корекция и дали да не продам малко на тези нива и да купя обратно на по-ниска цена.
Здравейте,
Отново настъпиха времената където хората масово се вълнуват от криптовалути, всички медии тръбят информация за рекордни цени. Хората, които имат големи печалби са в лека еуфория. Забелязвам, че хората, които нямат инвестиция в крипто са от три типа:
За мен печелившото отношение е “предпазлив оптимизъм”.
2020 биткойн започна с цена от $7195. По време на корона кризата достигна нива от $4000 за кратко. От там насетне има само ръст с кратки 20% корекции.
Подобен тип ръст не е издръжлив без да има по-дълбоки корекции (40%) и временно охлаждане на цените. Ако тези темпове се запазят още няколко месеца, ще навлезем в територия на балон, която може да наложи нужда от по-голямо охлаждане (60-80% надолу) преди да продължи отново нагоре.
Истината е, че цената НЕ нараства само спекулативно, но и фундамента за употреба се покачи адски много през 2020г. Заради печатането и раздаването на пари, като основен начин за стимулиране на икономиката, биткойн е все по нужен съхранител на стойност. Тази потребност от актив, който не може да бъде обезценен и е суверенна лична собственост бива оценена и призната от все повече хора, компании и фондове.
За много красноречиво обяснение, по тази тема препоръчвам това интервю на Майкъл Сейлър, който инвестира над $1млрд лични и корпоративни пари в биткойн след корона кризата.
Етериум, чрез големия интерес към децентрализираните финанси (ДеФи), също затвърди важната си позиция в екосистемата. През лятото видяхме 10 кратно покачване на парите в ДеФи платформите, децентрализирани борси се наредиха сред челните места в света по обем търговия. Дигитални активи създавани върху Етериум - крипто долари, евро, злато започнаха да стават заместител на реалните такива. Вече се появяват дори акции, а постепенно очаквам всичко, което го има в реалния финансов свят да се премества върху Етериум или друга подобна платформа.
Изключително важна новина от този понеделник беше съобщението на щатския офис за регулация на валутата (OCC), че банките в САЩ могат да участват в блокчейн мрежите и да ги използват за разплащане помежду си. Това означава, че крипто доларите създадени върху етериум, могат се използват по същия начин, както SWIFT системата за банкови преводи.
Това, което става ясно в целия развит свят е, че криптовалутите са и ще бъдат регулирани доколкото е възможно, но изобщо не става дума за тотална забрана. Тези страхове бяха основателни като потенциална спирачка за сектора в периода преди 2017г, но вече изглеждат все по-малко вероятни. Още повече, развитието на децентрализираните финанси и алгоритмичните стейбълкойни още повече намаляват възможността за регулация и увеличават свободата и иновацията в сектора.
Относно инвестицията в блокчейн-бг, един от най-често задаваните въпроси е защо портфейлът ни е построен така. Основната ни инвестиционна теза се върти около дългосрочния цикъл на пазара, който продължава 2-4 години. В момента се намираме в крайната спекулативна фаза на този цикъл и затова позицията ни в биткойн е относително малка, имаме доста етериум, няколко етериум конкуренти и ДеФи платформи. Около върха на този цикъл също ще намалим риска, като съберем отново портфейла по-консервативно, също както направихме през 2018г и преди корона кризата февруари 2020г.
Най-често задаваните въпроси в момента са около цената на биткойн - балон ли е, късно ли е да се инвестира, ще има ли корекция и дали да не продам малко на тези нива и да купя обратно.
Кратките отговори са - прилича на балон, но още не е, не е късно да се инвестира, ще има много корекции надолу 20-40% и не си заслужава да се продава все още.
Малко по-подробно...
Балон ли е?
Това долу е най-важната графика, която показва динамиката на балоните. Пунктираната линия показва фундаменталната стойност - колко реално струва дадения актив. Лилавата крива е цената, която живее собствен живот, определя се от настроението на хората и почти никога не съвпада с фундамента. С малък шрифт са отбелязани различните фази на един пазарния цикъл, вариращи от отчаяние до превъзбуда от типа “аз съм гении, това е нова парадигма и всички ще забогатеем много”. Тези емоционални състояния са валидни за абсолютно всички, не пропускат дори опитните инвеститори и са много трудни за улавяне. Само по себе си тези фази не са 100% валиден индикатор къде сме в цикъла защото са твърде субективни. По моя субективна оценка сега се намираме в частта между Media attention и Enthusiasm. Виждам много ентусиазъм сравнение с преди, но все още много хора, чакат корекция за да купят, биткойн доминацията е висока спрямо останалите криптовалути, инвеститорите слагат разумни проценти от собствения си капитал. Има статистики, че голяма част от биткойните не се движат и са в здрави ръце, наличните койни по борси падат и тн. Всичко това ми говори че все още има доста здрав разум в средния инвеститор. Тепърва предстоят фазите на алчност, заблуда и “нова парадигма”.
Късно ли е да се инвестира?
Не. Но не е и рано. Намираме се в крайната фаза на цикъла с най-бързи печалби но и най-много волатилност. Човек трябва да е готов за резки промени в цената и периоди на вероятен спад от 40% и възможен спад до 80%. Затова е важно всеки да определи добре размера на своята инвестиция, така че да спи спокойно.
Ще има ли корекция?
Да ще има. Не се знае колко ще е дълбока и кога ще започне. Контекстът на този въпрос е дали да инвестирам наведнъж или да чакам. Моят отговор е влизай наведнъж, но се подготви психически за голяма волатилност и че може временно да си на загуба. Намираме се в най-стръмната фаза в цикъла и в този момент не си заслужава да се чака корекция, защото шансът е цената да ни подмине и да не я хванем отново на същите нива. Пак разковничето е в размера на инвестицията. Най-важно е човек да търси сума, която ще му даде комфорт в баланса, че няма да изпусне голяма възможност за печалба, но няма и да претърпи непоносима загуба ако тренда се обърне.
Дали да не продам малко на тези нива и да купя обратно?
Това е много опасна и хлъзгава тактика. Проблемът е, че пунктираната линия от графиката по-горе (фундаменталната стойност на биткойн) е много по-остра нагоре от тази в илюстрацията. Това е така защото като всяка нова технология (интернет, електричество, автомобили, железници, смартфони и тн) криптовалутите преминават през S-образна крива на възприемане и одобряване. Повече по тази концепция тук.
Наблюдавайки обективно новините и развитието последната година, аз правя заключението, че навлизаме в експоненциално растящата част на възприемането на тази нова технлогия. Имаме засилващ се тренд на глобална валутна обезценка, все повече (но още малко на брой) утвърдени инвеститори, фондове, корпорации и търговски банки, които инвестират и признават сектора за валиден и всичко това се случва в благоприятна регулаторна среда и общо социално одобрение.
Ръстът на употреба е много стръмен нагоре, затова, ако го сравним с един зрял клас активи (акции, имоти и тн), то биткойн много прилича на балон. Този стръмен ръст на употребата е причината предходните биткойн балони (2011г, 2013г и 2017г) да имат такива колосални размери.
Изводът ми от всичко това е, че всеки, който продаде рано рискува да бъде подминат от естественото нарастване на употребата в сектора и да не успее да влезе отново на по-добри нива.
В заключение, няма да правя прогнози за цени защото прогнозите успокояват и успиват. Печелившото поведение е да сме нащрек и да проверяваме реалността. Ако един ден усетим, че цената страшно много е надскочила фундамента и си заслужава да се продава, ще дадем сигнал за това. Ако няма огромен балон, то няма смисъл да се излиза. Надявам се да сме достатъчно мъдри и да имаме доза късмет, за да уцелим добър момент.
Поздрави,
Благовест